Психотерапія
В перекладі з грецької psyche - душа і therapeia - догляд, лікування; це допомога при різного роду психічних порушеннях - неврозах, психосоматичних проблемах тощо. Розрізняють клінічно орієнтовану психотерапію - яка спрямована на полегшення симптомів тривоги, депресії нав'язливих думок і т. п. і особистісно - орієнтовану психотерапію, яка допомагає краще зрозуміти свої потреби, стабілізувати самооцінку, налагодити стосунки з собою і з оточуючими.
Psychotherapy
In translation from Greek psyche means soul and therapeia means care, treatment; it is help with various kinds of mental disorders: neuroses, psychosomatic problems, etc. There is a distinction between clinically oriented psychotherapy, which is aimed at alleviating symptoms of anxiety, depression, obsessive thoughts, etc., and personally oriented psychotherapy, which helps to understand better your needs, stabilize self-esteem, and establish relationships with yourself and others.
До психотерапевта варто звертатися, якщо Вам складно розуміти себе та свої емоції, або, навпаки, Вам важко опанувати часті роздратування та гнів, Вас часто турбують важкі спогади; якщо Ви відчуваєте пригніченість, поганий настрій, тривогу, страх смерті, часті та надмірні переживання через різні речі, страждаєте від нав’язливих думок і дій; не вірите в свої сили, Ваша думка про себе залежить більше від ставлення оточуючих, ніж від Вашого власного, якщо Ваша поведінка не співпадає з Вашими справжніми бажаннями та потребами; якщо Ви відчуваєте нерішучість і страх у відстоюванні своєї думки, Вам важко сказати «ні» — та при інших психічних труднощах — психотерапія стане дуже корисною і допоможе позбутися душевних страждань.
Отже, психотерапія допомагає не тільки у вирішенні конкретної проблеми, а й допомагає зазирнути всередину себе, познайомитися зі своїм внутрішнім світом, усвідомити свою самоцінність, виявити свої внутрішні опори та потреби. Цей процес досить тривалий, потребує дослідження переконань, копінг-стратегій, сімейних сценаріїв, травматичних подій тощо.
Психотерпевтична робота формує здатність адекватно сприймати реальність, встановлювати гармонійні відношення з собою та з іншими людьми, виявляти та знаходити способи вирішення проблем, що виникають.
Психотерапевт – це фахівець, що має медичну або психологічну освіту та пройшов навчання за напрямом психотерапія в одному або декількох методах (наприклад: гештальт, психоаналіз, клієнт-центрована терапія, арт-терапія, когнітивно-поведінкова тощо).
Згідно МОЗ «До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками». А Національна служба охорони здоров’я Великої Британії додає, що Терапія дозволяє вам глибше поглянути на свої проблеми та турботи, а також боротися з неприємними звичками та широким спектром психічних розладів.
Психотерапія — це процес самопізнання, його можна порівняти зі шляхом, в який клієнт і терапевт вирушають разом, домовляючись на початку про цілі і способи їх досягнення. Психотерапевт допомагає усвідомити негативні глибинні переконання, їх вплив на емоції та поведінку людини та змінити їх на більш адаптивні та реалістничні; психотерапевт підтримує особистість, допомагає внутрішньо зростати, знаходити опору в собі, поступово передаючи психологічні інструменти та знання, що в результаті допомагає людині стати самому собі психотерапевтом і керувати власним життям.
Психотеріпія може бути короткостроковою — 15 — 20 сесій, середньостроковою — 20 — 40 сесій і довгостроковою — від 40 сесій.