У житті кожної людини можуть виникати моменти, коли потрібна допомога спеціалістів, що працюють в сфері психічного здоров’я. Проте багато хто з нас плутає терміни «психолог», «психотерапевт» і «психіатр». Це дуже важливі спеціальності, але кожна з них має свою особливість.
Психолог — це фахівець, який займається дослідженням і корекцією психічних процесів людини. Він допомагає зрозуміти, як ми мислимо, відчуваємо і діємо в різних життєвих ситуаціях. Основна мета психолога — допомогти людині зрозуміти себе, розібратися в причинах переживань, знайти шляхи вирішення проблем через бесіду, обговорення ситуації. Психолог не ставить діагнозів і не призначає лікування.
Коли варто звертатися до психолога?
- Якщо ви переживаєте стрес, тривогу або емоційні труднощі, але не відчуваєте потреби в медикаментозному лікуванні.
- Якщо вас турбують міжособистісні проблеми, труднощі в стосунках чи сімейні конфлікти.
- Коли вам потрібно дізнатися більше про себе, свої емоції чи поведінкові реакції.
Психотерапевт — це спеціаліст, який працює з психологічними проблемами, застосовуючи спеціальні методи та техніки. Психотерапевт може мати різну кваліфікацію: бути психологом або лікарем, але найважливіше — це його здатність допомогти клієнту працювати з глибшими психічними проблемами за допомогою конкретних терапевтичних методів. Він може використовувати: когнітивно-поведінкову терапію, гештальт-терапію, психоаналіз, арт-терапію тощо.
Коли варто звертатися до психотерапевта?
- Якщо ви хочете змінити своє ставлення до проблем або переконань.
- Якщо у вас є глибокі емоційні проблеми, що не вирішуються самостійно.
- Якщо ви страждаєте від депресії, тривоги, фобій чи інших психологічних розладів, що потребують глибокої роботи.
Психіатр — це лікар, який займається діагностикою та лікуванням психічних розладів. Психіатр може поставити діагноз на основі медичних обстежень та аналізів і призначити медикаментозне лікування. Його основна мета — допомогти нервовій системі людини справитися з навантаженням ,дати нервовим клітинам речовини, яких їм не вистачає. Медикаментозне лікування плюс психотерапія дають гарний ефект.
Коли варто звертатися до психіатра?
- Якщо ви відчуваєте серйозні зміни у своєму настрої, поведінці чи сприйнятті реальності.
- Якщо у вас виникають галюцинації, марення, важкі психоемоційні порушення.
- Якщо стандартні методи самодопомоги не дають результату, і вам потрібен медикаментозний супровід.
Психолог, психотерапевт або психіатр: коли до кого звертатися?
- Звертайтесь до психолога, якщо ви хочете краще розуміти свої емоції та поведінку, впоратись із стресом, пережити важкий період у житті.
- Звертайтесь до психотерапевта, якщо вам потрібна більш глибока робота над собою, корекція ставлення до певних ситуацій чи лікування хронічних емоційних проблем.
- Звертайтесь до психіатра, якщо ви відчуваєте серйозні психічні проблеми, що потребують медичного втручання, або якщо у вас є діагноз, що вимагає медикаментозного лікування.
Хоча психолог, психотерапевт і психіатр займаються подібними питаннями, вони мають різний підхід до вирішення психічних проблем. Важливо зрозуміти, до кого звертатися в залежності від вашої ситуації. Якщо ви не впевнені, з ким варто почати, можна спочатку проконсультуватися з психологом, який порекомендує вам подальший план дій і, якщо потрібно, перенаправить до психотерапевта чи психіатра.